Sık Sorulan Sorular admin Şubat 6, 2020

“NASIL YAPILIR” VİDEO KÜTÜPHANESİ

 

Sık Sorulan Sorulara Hızlı Video Yanıtları
Bu kısa referans videoları, Garrett’teki müşterilerimizden en sık karşılaştığımız soruların bazılarına yanıt vermeyi amaçlamaktadır.

Bu konulardan herhangi biriyle ilgili tüm ayrıntılar için lütfen dedektörünüzün kullanım kılavuzuna bakın veya Garrett Müşteri Hizmetleri Departmanı ile iletişime geçin.

 

 

Dedektör Temelleri

 

 

Goldmaster 24k Temelleri

 

 

 

ACE APEX Temelleri

 

 

Montaj ve Bakım

 

 

ACE Temelleri

 

 
 

 

Tüm Arazi Serisi Temelleri

 

 

Pro-Pointer AT Temelleri

 

 
 

 

ATX Temelleri

 

 

Garrett Z-Lynk

 

 
 

Gold Panning – Altın Arama

 

 
 
 

SORUN GİDERME KILAVUZU

 

 
Tüm metal dedektörleri marka ve modelleri için evrensel olan birçok hobicinin yaşadığı bazı ortak sorunlar vardır. İşte bu yaygın semptomların bazıları için kanıtlanmış birkaç çözüm.
BELİRTİÇÖZÜM
Güç yok

1. Pillerin doğru konumda takıldığından emin olun.

2. Tüm eski pilleri yeni pillerle değiştirin.

Düzensiz sesler veya Hedef Kimliği imleç hareketi

1. Arama başlığınızın güvenli bir şekilde bağlandığından ve başlığın gövdenin etrafına sıkıca sarıldığından

emin olun 2. Dedektörü iç mekanlarda veya aşırı miktarda metal bulunan yerlerde kullanmadığınızdan emin olun

3. Hassasiyet ayarınızı azaltın

4. Diğerlerine yakın olup olmadığınızı belirleyin metal dedektörler veya elektrik hatları, tel çitler, banklar vb. gibi diğer metal yapılar

(NOT: Demir hedefler düzensiz seslere veya Hedef Kimliği İmleç hareketine neden olabilir. Demir hedefleri Tam Metal Modunda tanımlayabilirsiniz)

Aralıklı Sinyaller

Aralıklı sinyaller tipik olarak, muhtemelen derine gömülü bir hedef veya dedektörünüzün okuması için zor bir açıda konumlanmış bir hedef bulduğunuz anlamına gelir. Dedektörünüzün hassasiyetini artırın ve sinyal daha kesin hale gelene kadar farklı yönlerden tarayın. Birden fazla hedef olması durumunda, Tüm Metaller Moduna geçin veya tüm hedefleri tam olarak bulmak için PINPOINT’e basın.

(NOT: Demir hedefler Kesintili Sinyallere neden olabilir. Demir hedefleri Tam Metal Modunda tanımlayabilirsiniz).

Belirli hedefler bulamıyorumYaptığınız av türü için doğru modu kullandığınızdan emin olun. Madeni para için avlanıyorsanız, PARA modunda olduğunuzdan emin olun. İstenen hedeflerin mevcut olduğundan emin olmak için tüm metal hedefleri tespit eden Tüm Metaller modunu da kullanabilirsiniz.
Hedef Kimliği İmleç zıplıyorHedef Kimliği İmleciniz düzensiz bir şekilde sekiyorsa, büyük olasılıkla bir çöp hedefi bulmuşsunuzdur. Ancak, iyi bir hedef (bir madeni para gibi) arama başlığına paralel değilse (örneğin kenarda) bir Hedef Kimliği İmleci sıçrayabilir. İyi hedefin yanında bir veya birden fazla “çöp” hedef varsa da sıçrayabilir. Hedef Kimliği İmleciniz daha kararlı hale gelene kadar farklı yönlerden tarayın.
 

SORUN GİDERME KILAVUZU

 

1. Bir dedektör hangi derinliklerde hazine bulabilir?
Belirli bir dedektörün ne kadar derinde metal bulması beklenebileceğini tam bir kesinlikle tahmin etmek imkansızdır. Bunun nedeni, bir dedektörün performansını etkileyen çeşitli faktörlerin olmasıdır. Örneğin, topraktaki minerallerin miktarı, tespit edilen metalin türü ve dedektörün kalitesi, dedektörünüzün ne kadar derin arama yapacağını etkiler. Bir hedefin boyutu ve yüzey alanı da algılamayı etkiler. Örneğin, bir metal hedef ne kadar büyükse, o kadar kolay ve derinden tespit edilebilir. Daha büyük çaplı bir arama başlığı kullanmak, dedektörün daha fazla derinlik elde etmesine de yardımcı olabilir. 12,5″ arama başlığı, daha küçük boyutlu bir arama başlığının ulaşamayacağı derinliklerdeki nesneleri bulmak için zemine daha derinlemesine nüfuz eden daha geniş bir manyetik alan üretir.

2. Bir hedefi nasıl saptayabilirim?
Arama başlığınızı yüzeyden bir ila iki inç yukarıda tutarak yavaşça ve metodik olarak bir yandan diğer yana süpürün. Arama başlığını çapının yaklaşık dörtte biri ila yarısı kadar ilerleterek her bir taramayı üst üste getirin. Düz bir çizgide tarama, her taramadan sonra arama başlığını kaldırma olasılığını azaltırken, arama başlığı seviyesinin korunmasına yardımcı olur ve örtüşme düzgün bir şekilde süpürür. Ses sesinde bir tepe noktası olup olmadığını dinleyin. Arama başlığını yerden bir ila iki inç yukarıda tutun ve bir X düzeninde yavaşça ileri geri süpürün. Sesin en yüksek olduğu yere dikkat edin. Hedef, hayali X’in ortasına yerleştirilmelidir. Günümüzün modern metal dedektörlerinin çoğu, elektronik bir nokta atışı düğmesi ile donatılmıştır. Eksiksiz elektronik nokta belirleme talimatları için kullanıcı el kitabınızı okuyun.

3. Dedektörümün pilleri hakkında bilmem gerekenler nelerdir?
NiCad’ler (nikel/kadmiyum) ve nikel metal hidritler, 8 ila 12 saat arasında dayanan ve her birinin maliyeti 10 dolara kadar çıkan şarj edilebilir pillerdir. Alkalinler, 25 ila 30 saat arasında dayanan ve her biri yaklaşık iki dolara mal olan tek kullanımlık pillerdir. Aşırı sıcaklıklar pil gücünü tüketebileceğinden, her zaman yedek pil takımı taşımanız önerilir. Soğuk havalarda pil takımını kemerinize ceketinizin altına takmak pillerin sıcak ve kuru kalmasına yardımcı olabilir.

4. Ayrımcılık nedir?
Ayrımcılık, bir metal detektörünün çekme kulp ve folyo gibi bir hedefi reddetme veya metalik bileşimine bağlı olarak madeni para veya mücevher parçası gibi bir hedefi kabul etme yeteneğini ifade eder. Hedef Görüntüleme ve Ton Kimliği gibi özelliklerle dedektörünüz, siz daha kazmadan hedefinizin ne olduğunu size söyleyebilir.

5. Gerçek Boyut nedir?
Gerçek boyut, gerçek derinlikle aynı şekilde elde edilir. Bir GTI metal dedektörü içindeki çoklu alıcılar, yalnızca malzeme kimliğini değil, hedef kimliğinin ek boyutlarını da ekler. Ancak nihayetinde, bu gerçek ölçümleri sağlayan, yalnızca bunlara sahip olmak değil, birden fazla alıcının birbiriyle nasıl ilişki kurduğudur. Gerçek boyut ve derinlik, Garrett’a özel özelliklerdir ve yalnızca hazine avcılarına bir hedef hakkında kazmadan önce en doğru bilgileri vermek için tasarlanmış olan Garrett GTI dedektörleri ile mümkündür.

6. Ayrımcılıkla arama yapılırken genel derinlikten ödün veriliyor mu?
Evet. Büyük, önbellek boyutundaki nesneleri ararken en büyük derinlikleri elde etmek için, birçok profesyonel All-Metal modunda arama yapar ve büyük bir arama başlığı kullanır.

7. Bir dedektörün Çalışma Frekansının önemi nedir?
Bir metal dedektörü, manyetik enerjiyi zemine iletir ve metal bir nesnenin varlığından dolayı manyetik alandaki bozulmayı algılar. Bu manyetik enerjinin frekans içeriği, zamansal biçimi ve genliği, algılama yeteneklerini ve genel performans özelliklerini etkileyebilir. Günümüzün metal dedektörlerinde kullanılan iki temel algılama teknolojisi vardır: Tek Frekans (Sürekli Dalga olarak da bilinir) ve Çoklu Frekans (örn. Darbe İndüksiyonu ve Çift Frekans). Her teknolojinin kendi algılama özellikleri vardır, bunları anlamak hazine avı ihtiyaçlarınız için doğru dedektörü seçmenizi sağlayacaktır.

8. Hazine avındayken gerçekten kulaklığa ihtiyacım var mı?
Hazine avında maksimum başarı ve mahremiyet için kulaklık kullanmalısınız. Gürültülü alanlarda çok önemlidirler ve sesi doğrudan kulağınıza getirerek ses algısını geliştirirler.

9. Birden fazla arama başlığına ihtiyacım var mı?
Arama başlığı metal dedektörünüzün hayati bir parçasıdır. Bir manyetik alan oluşturan ve çevredeki ortamdaki metalik hedefleri algılayan yassı, tipik olarak dairesel disktir. Gövdenin ucunda bulunur ve gövdenin etrafına sarılmış bir kablo aracılığıyla kontrol muhafazasına bağlanır. Manyetik alanın boyutu, derinliği ve enerji çıkışı (gücü), arama başlığının şekli ve boyutu ile belirlenir. Arama bobinlerinin çeşitli boyut ve şekillerinin ardındaki amaçları anlamak, doğru uygulama için en iyi arama başlığını seçme yeteneği ile size güç verecektir. Opsiyonel arama bobinlerinin türleri ve faydaları hakkında ayrıntılı bir açıklama için Arama Başlığı Teknik Sayfamızı okuyun.

10. Define avcılığını çevreleyen herhangi bir yasa var mı?
Birleşik Devletler’deki her bir metrekare mülkün sahibidir — bir kişi, grup, şirket, hükümet organı vb. Ve kesinlikle çeşitli hazine avı durumlarına uygulanmak üzere yazılmış yasalar vardır. Her eyaletin, nerede arayabileceğiniz ve arayamayacağınız ve bulduğunuz hazineyi saklayıp saklayamayacağınız konusunda kendi tüzüğü vardır. Bu yasaları öğrenmeli ve her an değiştirilebileceğini unutmamalısınız.

11. Katılabileceğim çevrimiçi forumlar veya hazine kulüpleri var mı?
Hazine avcılarının kendi ipuçlarını paylaştığı, diğer hobilere dedektörleriyle yardımcı olduğu ve elbette en son hazinelerini sergiledikleri sayısız çevrimiçi forum var. Ayrıca yerel satıcınızla iletişime geçebilirsiniz, o sizi diğer hazine avcılarının kendi arka bahçenizde düzenlediği tüm heyecan verici kulüplere ve etkinliklere yönlendirebilir!